szkoła

w Szkole Podstawowej nr 32 w Chorzowie

w roku szkolnym 2008/2009

Nazwa placówki – Szkoła Podstawowa nr 32 w Chorzowie im. ks. Józefa Czempiela

Imię i nazwisko autora programu/osoby odpowiedzialnej za jego realizację – mgr Anna Kozyra, mgr Elżbieta Krawczyk

Nazwa programu – „Pomagam”

Szkolny wolontariat edukacyjny

Jego założenie to pomoc uczniom z rodzin często dysfunkcyjnych, mających trudności w nauce. Obserwujemy w naszej szkole wzrost liczby uczniów mających problemy z nauką, wynikające głównie z zaniedbania ze strony rodziny. Dzieci te często są pełne zahamowań i lęków, które uniemożliwiają im właściwe funkcjonowanie w szkole.

Cele programu:

1. Pomoc uczniom nieradzącym sobie z nauką;
  2. Pomoc uczniom , którym zagraża ocena niedostateczna na okres;
  3. Zmotywowanie uczniów do nauki;
  4. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności;
  5. Kształcenie umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej;
  6. Wypracowanie metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych np. stresu związanego z     odpowiedziami ustnymi;
  7. Wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary we własne siły.
Opis

Adresatami programu są uczniowie klas I – IV naszej szkoły. Są to dzieci z problemami dydaktycznymi, którym towarzyszą zaburzenia emocjonalne, wynikające często z wychowywania się w trudnych środowiskach i rodzinach niewydolnych wychowawczo. Wymagają one intensywnej pracy dydaktycznej   i wychowawczej.
 Uczniowie są wybierani przez wychowawców klas I – IV oraz pedagoga szkolnego. Projekt będzie realizowany na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 w wyznaczonym wspólnie (dogodnym dla obu stron)
dniu i o określonej godzinie, przez chętnych wolontariuszy z klas VI. Poprzez realizację programu „Pomagam” pragniemy zachęcić starszych uczniów do takiej działalności, gdyż  w ten sposób mogą pomóc swoim rówieśnikom. Przez to czują się potrzebni i zauważeni, a pomagając innym realizują swoje aspiracje, budują lepsze relacje z kolegami, stwarzają klimat sprzyjający wzajemnemu uczeniu się i zaufaniu.

Etapy programu:

Etap I; Informacja o nas

poinformowanie wychowawców klas

informacje dla rodziców

Etap II; Lista chętnych

·        wywiad z wychowawcami klas diagnozujący skalę problemu

·        rozmowy indywidualne i sporządzenie listy uczestników projektu

·    sporządzenie harmonogramu spotkań

Etap III; Działamy

•         budowanie poprawnych relacji opiekun a podopieczny
  •        rozpoznanie problemu
  •       rozpoczęcie zajęć